Csikó születik
Semmiképp ne légy útban!
Rendes körülmények közt a csikó gyorsan és minden nehézség nélkül világra jön, ha a szülés megkezdődött. Mégis fontos, hogy gyorsan odahívassunk valakit, aki tisztában van vele, mit kell tenni, ha komplikáció adódnék.
Eljött a nagy nap! A kanca nyugtalan lesz, leválik a ménesről és izzadni kezd. A csikó hamarosan megérkezik. A kanca ösztönösen tudja, mi a dolga. Ennek ellenére valakinek a közelben kell lennie, a vészhelyzetben segítséget nyújt, illetve segítséget hív, ha nagyobb gondok mutatkoznak.
Első jelek: A lovak vemhességének időszaka 11 hónap és néhány nap. A legtöbb esetben világos jelek utalnak arra, hogy kancád csikózni fog. A vemhesség utolsó hónapjaiban a kanca ideges, gyakran lefekszik, aztán gyorsan megint feláll. Úgy tűnik, nem érzi túl jól magát, kerüli a társait, sőt, néha kifejezetten agresszíven viselkedik más lovakkal szemben. A szülés előtt aztán egy-két héttel a hasa rendkívül megereszkedik.
Tejtermelődés
Körülbelül 14 nappal a csikózás előtt a kanca emlője erőteljesen megduzzad. A hetedik és az utolsó nap között még inkább megnagyobbodik, és a csecsbimbókon viaszos bevonat képződik, ami megakadályozza a tej elfolyását. Nemritkán azonban mégis megjelenik néhány sárgás csepp a tőgyön. Szükség esetén tejpróbát végezhetünk, és megvizsgálhatjuk, előreláthatólag mikor születik meg a csikó.
Az ellés fázisai
Előtte néhány órával
Ha a kanca együtt van a legelőn a többi lóval, akkor kiválik a csapatból. Amennyiben az istállóban áll, nyugtalanul fel-alá járkál a bokszban. Néha meghempereg, és a hasát nézegeti. Ez azonban téves riasztás is lehet, mivel a kanca az ellés előtt egy héttel, esetleg már korábban is, hasonlóan viselkedik. Amikor megkezdődnek a tulajdonképpeni fájások, a kanca erősen izzad. Néhány órával a csikó világrajövetele előtt a farok két oldalán gyakori az ödémás beszűrődés.
A magzatvíz elfolyása
A szülés tulajdonképpen a magzatvíz elfolyásával kezdődik. Ez az a folyadék, amely a csikót a magzatburokban körülveszi. Amikor a csikó a méhben a szülőcsatorna felé mozdul, kifakad a magzatburok, és a magzatvíz elfolyik. A csikónak most már nagyon gyorsan meg kell születnie, különben nagy a veszélye, hogy elpusztul. Elülső lábainak legfeljebb húsz perccel a magzatvíz elfolyása után kell megjelenniük, s a csikónak az azt követő öt percen belül (de legfeljebb fél órával később) meg kell születnie. Ha nem így történik, vagy ha először a hátsó lábak jelennek meg, feltétlenül állatorvost kell hívni. A csikót születése után még mindig a magzatburok veszi körül (a magzatburok hártyája, amely a méhben védve körülveszi). A csikó elrúgja magát az anyjától, ennek következtében elszakadhat a köldökzsinór. A kanca röviddel az ellés után feláll, s nemsokára leválik a méhlepény.
Csikó született
A csikó megszületése után az anyja segítségével szabadul meg a magzatburoktól. Ha a csikó túl gyenge, vagy ha a magzatburok a szülés során nem reped meg, nagyon gyorsan ki kell nyitni. A kanca ezután szárazra nyalogatja a kiscsikót, és kitisztogatja az orrlyukait és a száját. Ha ezt nem tenné meg egyedül (de csupán abban az esetben!), neked kell a csikó orrlyukait és száját megtisztítanod, és törülközővel szárazra törölnöd. A köldökzsinór magától elszakad.
Az utolsó erőfeszítés: Ha már összeszedte magát – kb. háromnegyed órával a szülés után -, a kanca feláll. A méhlepény mintegy egy órával a csikó világra jötte után válik le. Ha három órán belül a méhlepény nem távozna el, állatorvos segítségével kell eltávolítani.
Az első lépések: Ha a csikó feláll, olyan gyámoltalan, hogy az ember a legszívesebben segítene neki. De semmi esetre sem szabad beavatkoznunk, mivel az első néhány mozdulat során rengeteget tanul. A következő órában szopni is elkezd. Az első szopással kapott tej, a föcstej, kolosztrumot tartalmaz – egy különleges anyagot, amely megvédi a csikót a betegségektől és a fertőzésektől, és a magzatszurok kiürítését.Csikó születik
Lovak esetében az ikerellés igen ritka, kb. 0,5%, bár telivérek esetében 1%-nyi is lehet. Az ikervemhesség megállapítására ma már 16-18 naptól az ultrahang nyújt segítséget. A vemhet célszerű elvenni, mert a kancák általában elvetélnek, vagy holtan ellik meg a csikókat. Előfordulhat azonban, hogy egyik, esetleg mindkét csikó megmarad, de ezek vitalitása igen gyenge és általában fejletlenül jönnek a világra. |