A lovaglásról alapfokon
A helyes ülés
A lovaglás megtanulásának alapja a helyes ülés elsajátítása. A lovas a nyereg közepén üljön, annak legalacsonyabb pontján. A testtartás legyen egyenes, de laza.A vállakat egyenesen, lazán leengedve, a fejet felemelve, egyenesen tartsuk. Ne nézzünk lefelé, mert így testünk is meggörnyed. Helyes az ülés, ha a test hossztengelye egyenes, így könnyedén áthelyezhető a testsúly az egyik ülőcsontról a másikra, amikor testtömegsegítséggel akarjuk irányítani a lovat. A combok és a térdek belső felületükkel simuljanak a ló oldalához. A lábszárak térdben kissé hajlítva, szabadon lógjanak a ló oldala mellett. A boka legyen ellazult, a lábfejek úgy irányuljanak kissé felfelé, hogy a sarok legyen a test legmélyebb pontja.A lábfej a talpközépi részen érintkezzen a kengyelvassal.
A járómódok
A ló testét előremozdító erő a hátulsó végtagokból származik, míg az elülső végtagok szerepe az elmozduló test megfelelő alátámasztása. A hátulsó végtagok sokkal tömegesebbek, izmosabbak az elsőknél.
A ló a legnyugodtabb, leglassúbb járásmódja, a lábak meghatározott sorrendben egymás után hagyják el, majd érintik újra a talajt.
Olyan kétütemű mozgásforma, melynél az egymáshoz viszonyítva átlósan elhelyezkedő lábpárok egyszerre lendülnek a levegőbe, egyszerre érnek talajt.
Egymást követő ugrások sorozatából álló, háromütemű jármód. Két vágtaugrás között egy láb sem érinti a földet. |