Mit vegyünk fel lovagláshoz?
A lovas alapfelszerelése nem nagyon drága, de nagyon fontos a biztonságos és kényelmes lovaglás érdekében. Nem szükséges sok pénzt kiadni, csak a sapka feleljen meg az előírásnak.
A lovaglás nem kerül sokba!
Szeretnél lovagolni, de úgy gondolod, hogy túl sok pénzbe kerül? Megnyugodhatsz, még ha gyakran az ellenkezőjét hallod is. A lovaglás egyáltalán nem olyan drága sport-hacsak nem akarsz versenyekre járni.
Védd a fejed!
Mint sok más sportágban, a lovaglásnál is feltétlenül sisakot kell viselned, amely védi a fejedet, ha leesnél a lóról. Siltje megvéd az ágaktól is, amelyek kint a terepen az arcodba csapódhatnak. Az első lovaglóórákon biztosan kaphatsz kölcsön egy sapkát az istállóban. Ha viszont elhatároztad, hogy kitartasz a lovaglás mellett, előbb-utóbb saját lovaglókobakot kell vásárolnod.
A helyes választás
A lovaglókobakot fekete vagy színes bársonnyal vonják be. Némelyiket még tarkóvánkossal és állvédővel is felszerelik, így még biztonságosabb. A gyerekek, biztonságuk érdekében, feltétlenül viseljenek sisakot! A lovaglósapkának mindenképpen hatóságilag engedélyezett terméknek kell lennie. A „hárompontos szíjnak”, amelyet az áll alatt kell összecsatolni, és a fül előtt és mögött is a sisakhoz van erősítve, állíthatónak kell lennie. A fejfedő szigorú gyártási előírások alapján készül.
A nadrág ülepe…
Már negyedórányi kocogás után rájön az ember, milyen fontos egy kényelmes nadrág. A nyeregben végzett hintamozgás révén a bőröd könnyen felhorzsolódik a nadrág belső varratai alatt. Ezért aki rendszeresen lovagol, általában két irányban nyújtható, szintetikus anyagból készült, testhezálló lovaglónadrágot visel. Egy kezdőnek azonban nem kell feltétlenül lovaglónadrágot vásárolnia. Megteszi egy kényelmes, vastag belső varratok nélküli nadrág is – a farmernadrágot mindenesetre kerüld, mert horzsol! A nadrágnak mindazonáltal olyan rugalmasnak vagy bőnek kell lennie, hogy ne repedjen szét, ha felugrasz a ló hátára.
Nyereggel vagy anélkül?
Ha nyereg nélkül lovagolsz, nincs szükséged lovaglócsizmára. Tökéletesen megfelel egy pár erős, szilárd cipő. Ha nyereggel lovagolsz, először megteszi a közönséges gumicsizma is. Így nem horzsolod le (illetve nem csíped be) a lábikrádat a kengyelszíj vagy a nyeregszárny mellett. A legjobb, ha viszonylag szűk csizmát húzol, hogy biztosan ne veszítsd el.
A megfelelő cipő
Hosszú távon érdemes valódi lovaglócsizmát vásárolni. A bőrcsizma nagyon drága, de vannak jó gumicsizmák is, amelyeknek az ára nem túl magas. Jól teszed, ha egy számmal nagyobbat veszel, mint a cipőméreted, hogy télen vastag zoknival is tudd hordani: a lábad ugyanis gyorsan kihűl a kengyelben!
Ügyelj rá, hogy a csizma szára megfelelő hosszúságú legyen. Ha behajlítod a lábadat, nem szabad nyomnia a térdhajlatodat. De túl rövid sem lehet, különben felhorzsolod a lábikrádat. A csizma megkönnyíti a lovas számára, hogy a lábát a kívánt helyzetben tartsa.
Jodhpurs-nadrág vagy chaps?
Lovagláskor vagy egyszerű lovaglópantallőt és lovaglócsizmát, vagy bokáig érő jodhpurs-nadrágot vehetünk fel. Ez utóbbi a lábszáraknál és a térdeken bőrrel vagy textillel megerősített lovaglónadrág, amit két irányban nyújtható anyagból varrnak. Nagyon kényelmes, de csúszik, így hát hozzá kell szokni. Sok lovas visel chapset is, egyfajta tépőzáras vagy cipzározott bőrkamáslit, amelyet a nadrág felett szokás hordani.
Kényelem mindenek felett
Legjobb, ha kényelmes felső öltözéket viselsz, amely az évszakhoz alkalmazkodik. A hosszú kabát csak zavar a nyeregben. Ne viselj se köpenyt, se poncsót, ezek lobognak a szélben, illetve akadályoznak a mozgásban. Télen az ember fázni szokott a lovaglóóra elején. Ezért öltözz fel jó melegen, és főleg ne feledd el a kesztyűket, különben elfagynak a kezeid! Fontos a meleg zokni is, hiszen a lábad szinte alig mozog a kengyelben. |