Csikózabla
A csikózablát tartják a legegyszerűbb és legfinomabb zablafajtának. Persze igen sokféle zabla van. A zablának a ló szájára gyakorolt hatása az egyes zablafajtáktól függően egészen különböző.
A csikózabla – egyszerű és könnyű
A reneszánsz idején alkalmazott éles, szögletes és nehéz zabláknak hosszú rúdjaik, nyelvvasaik voltak. Igazi kínzóeszközökként hatottak! Ma a ló és a lovas felszerelésénél is fokozottan ügyelnek arra, hogy praktikus és a ló számára kényelmes legyen.
Érzéssel kell irányítani!
A ló szájának legérzékenyebb részei a szájzúg, az ajkak, a nyelv és az íny. A helyesen beállított zablakellemesen, puhán hat a szájnak ezekre a kényes területeire, és megakadályozza a sérüléseket. Azért van szükség lovaglás közben zablára, hogy a lovat biztosan tudjuk irányítani és kontrollálni. Sajnos az ember túlságosan hamar elfelejti, milyen kellemetlenül hathat a zabla a ló szájára. A ló számára minden nyomás fájdalmat okoz. Egy helytelenül alkalmazott zabla fel is sértheti a száját, és épp az ellenkező hatást váltja ki, mint amit az ember tulajdonképpen akar. Ha az ember túl kemény kézzel lovagol, vagy túl éles zablát használ, a ló védekezik, mivel nem akarja, hogy fájdalmat okozzanak neki: rázza a fejét, vagy akár ágaskodik is. Ha nem vigyázunk, a ló egyre inkább hozzászokik a helytelen viselkedéshez. |