A díjlovagló pálca
A díjlovagló lovak kiképzéséhez használt díjlovagló vagy hosszú pálca 110-120-cm hosszú és igen rugalmas. A ló ösztökélésére szolgál, ha a comb- és súlysegítség nem elegendő.
Akadályverseny
Olyan versenyszám, ahol lónak és lovasnak egymás után több akadályt kell átugrania meghatározott sorrendben. Vannak összetett akadályok is.
A lovaglópálca
A lovaglópálca jóval rövidebb és nem olyan hajlékony, mint a díjlovagló pálca. A végén többnyire lapos csapó található, amely nem sérti fel a ló bőrét.
Állszíj
A kantár része, amelyet a ló álla alatt csatolunk össze. Megakadályozza, hogy a ló kitátsa a száját.
Csutakolás
A ló napi tisztítása, amelynek során levakarjuk és a patáit is kikaparjuk.
Díjlovaglás
A lóidomítás magas fokon végzett szervezett sportjának egésze. A ló egyre finomabb segítségeknek engedelmeskedve egyre nehezebb feladatok teljesítésére képes. Versenyszerűen műveli.
Lovaglókantár
Egyszerű csikózablával ellátott kantár. Arra szolgál, hogy a lovat irányíthassuk, és minden körülmények között ellenőrzésünk alatt tartsuk.
Fedett lovarda
Lovarda csak csarnokban vagy hangárban, amelyet egy kissé megdőlt, masszív deszkafal vesz körül.
Feszítőzabla
Kétzablás kantár. A díjlovaglásban csupán bizonyos szint felett, tapasztalt lovasok használják. A képzett lovasoknak és lovaknak való feszítőzablához állazó lánc is tartozik.
Futószár
Mintegy 8-m hosszú és 3-cm széles zsineg vagy szíj, amelynek egyik végén egy hurok, a másik végén, pedig egy kapocs található. Arra szolgál, hogy a lóval körben gyakoroljunk.
Kengyel
Fémgyűrű egyenes talpi résszel, ebbe teszi a lovas a lábát. A kengyelt egy hosszú bőrszíj, a kengyelszíj erősíti a nyereghez.
Kötőfék
Zabla nélküli kantár, amelyet a ló megkötésére és vezetésére használjuk.
Lépés
A ló leglassabb, természetes jármódja.
Orrszíj
A kantár része, amelyet a ló orrnyergére helyezünk. Felerősíti a zabla hatását, és a helyén tartja azt.
Ostor
Különösen hosszú pálca mintegy 2-m hosszú szárral és 3-m hosszú szalaggal, amelyet főleg futószárazáskor alkalmazunk segítségként.
Összetett verseny (military)
Teljesítményverseny, amely három részből áll: díjlovaglás, terepversenyből és akadályversenyből.
Patanyom
A ló patájának nyoma a lovardában. Az első patanyom a fal mellett fut, a második egy lépéssel mellette.
Sarkantyú
A lovaglócsizmához csatolható fém kengyel hátranyúló, változatos hosszúságú csúccsal. A sarkantyú kis nyomásával a lovat hátsó lábainak nagyobb aktivitásra ösztönözzük.
Ugrópálya
Akadályokkal ellátott edzőterep az ugrást gyakorló lovak és lovasaik számára.
Ügetés
A ló további természetes, a lépés és a vágta közötti jármódja. Ügetéskor az átlós helyzetű két-két láb szinkronban mozog. Tanügetés: a lovas szilárdan a nyeregben ül, és levezeti a rázkódást ez a. Könnyű ügetés: a lovas minden második ütemre kiáll a nyeregből, miközben a térdével megtámaszkodik.
Vágta
A ló leggyorsabb jármódja, amikor ciklusonként három patadobbanás hallható.
Zabla
Fémdarab, nem ritkán réz bevonattal, amely a ló szájába helyezve gátolja az ajkak összeszorítását. A lovasnak lehetővé teszi, hogy szárak segítségével irányítsa a lovat. Sokfajta zabla létezik. A leggyakoribb a csikó zabla. A feszítőzabla lényegesen élesebb. |