Alapszintű belovaglás
Ez egy igen hosszú folyamat és sok türelem kell hozzá, mind lóhoz, mind pónihoz. Mindennek az alapja a futószárazás.
Futószárazás
Első lépésként ismertesd meg a lovaddal/póniddal a kantárt. Mutasd meg neki, rázd meg, hogy lássa nem kell tőle félni. A legfontosabb, hogy bízzon benned. Majd szépen lassan, de ha kell határozottan rakd a kantárt a fejére. Ha ez megvan csatold be a szíjakat és dícsérd meg. Akár jutalomfalatot is adhatsz neki, bár én ezt nem igazán ajánlom, mert akkor rá fog szokni és csak követelőzni fog.
Miután végeztél a felkantározással, rácsatolhatod a futószárat. Vigyázz, hogy ne legyen a fején megcsavarodva. Majd vezesd a pályára.
A pályán mutasd meg neki az ostort, hogy lássa ettől se kell félni. A jól idomított lovak nem ugranak meg ha végigsimítod a testén. Fontos hogy ne várd el a lovadtól, hogy rögtön tudja mit kell csinálnia. Először vezesd körbe a futószárazó körön. Ha 2-3 kört megteszel így vele, az már elegendő. Majd állítsd meg, és lépj el tőle pár lépést, közben lazíts a futószáron. A futószár végének a meglendítésével indítsd el, ha kell használhatod finoman az ostort is. Könnyebb ha ketten vagytok, mert amíg az egyikőtök a futószárat fogja a másik hajtja a lovat az ostorral.
Ne ess pánikba, ha a lovad rögtön el kezd vágtázni. Ez az elején természetes, hisz a ló menekülő állat. Beszélj neki folyamatosan, csitítgasd, hogy megnyugodjon és közben már elkezdheted mondani neki a vezényszavakat, hogy ezeket is megtanulja.
Futószárazás közben ne engedd neki hogy beforduljon. Ha látod mire készül, hajtsd előre. Amire még ügyelni kell, hogy ne hagyd neki hogy elhúzzon téged.
Első alkalommal nem kell túl sokat mennie. Ha úgy gondolod, hogy eljött az idő, akkor állítsd meg és fordítsd a másik kézre. Itt megint az elején kell kezdened mindent, bár vannak olyan lovak, amelyek már a kezdetek kezdetén nagyon szépen mennek. De ez eléggé ritka.:)
Ügyelj rá, hogy ne hajszolja túl magát. A végén léptesd le, addig amíg megszárad.
Majd szedd össze a szárakat, dícsérd meg és vidd vissza az istállóba.
Szerszámozd le, és jutalmul adj neki almát, répát vagy bármilyen jutalomfalatot vagy akár egy marék zabot. Így a ló tudni fogja, hogy jól dolgozott, és legközelebb szívesen vág neki a munkának, hiszen tudja utána jutalmat kap.:)
A jutalmazással is vigyázni kell. Ne adj neki kockacukrot vagy csokoládét, mert attól tönkremegy a foga és egészségtelen is. Az elején kantározás után is kaphat egy picit, bár az mellőzhető, munka után viszont mindenképpen dícsérd meg a lovat egy kis finomsággal. Ha valami különlegességet szeretnél neki adni, akkor az Extrákban találsz egészséges lósüteményt, amit megsüthetsz neki.:)
Saját írás, by:Adri
Futószárazás szerszámokkal együtt
Ha már úgy látod lovad mindent megcsinál futószáron(szóra lép, üget, vágtat) akkor eljött az idő hogy valami felkerüljön a hátára. Én azt javaslom, hogy ha van futószárazó hevedered, akkor azt rakd rá először.
Menj oda a lóhoz, és mutasd meg neki a futószárazó hevedert. Ezt is megrázhatod, hogy lássa nem bánt.:) Simítsd végig a testén, a nyakától a faráig, és közen dícsérgesd, nyugtasd meg. Majd finoman rakd a hátára. Figyelj arra, hogy ha a lovad véletlen félrelépne, ne essen le róla. Attól csak mégjobban megijedne. Gyengén csatold be a felrántószíjakat. Először ne húzd meg nagyon. Ezután rakd rá a megszokott módon a kantárt és a futószárat, majd megint húzhatsz a hevederen. Dícsérd meg és vezetsd a pályára.
A pályán ha kell húzz még egyet a hevederen, dícsérd meg és indítsd el. Általában nem szokott probléma lenni, de akkor se ijedj meg, ha a lovad az elején bakolna. Beszélj hozzá folyamatosan.
Néhány alkalom után, futószárazd 10-15 percig, majd egy-egy zablát csatolj a heveder oldalára. De előtte ezeket is mutasd meg neki. Ez csak egy "trükk", nem muszály megcsinálnod, de ha a lovad megszokja hogy miközben dolgozik és közben zörög rajta valami, nyugodtabban fogja tűrni, ha majd nyereg lesz rajta.
Ha nincs futószárazó hevedered, azt is meglehet csinálni, hogy miután megmutattad neki az izzasztót, rárakod a hátára, és lópokróc lefogó hevederrel vagy bármilyen más hosszú szíjjal ráerősíted a lóra.
Persze kezdheted nyereggel is. Bár ez kicsit nehezebb, és lehet nem tudod olyan könnyen felrakni, mint a hevedert.
Megoszlanak a vélemények, hogy hol jobb először nyerget rakni a lóra. Az istállóban, vagy a pályán. Az istállóban azért jobb, mert ott kevesebb helye van arrébb táncolni, de ha megugrik, az veszélyes. A pályán meg pont fordítva van. Ott többet tud mozogni, de ha megugrik, akkor van elég helyünk kitérni előle. De ha ismered a lovad természetét, magad is el tudod dönteni, hogy melyik variáció a legjobb.
De itt is az első lépés az, hogy megmutass mindent a lónak: heveder, nyeregalátét/izzasztó és persze a nyereg. Szépen óvatosan ráhelyezed a szerszámokat a lóra becsatolod a hevedert, és mellette haladva, sétáltok 1-2 kört, majd ismét húzhatsz a hevederen. Ezután indítsd el a lovat, beszélj hozzá folyamatosan. És csináld meg vele a szokásos edzést. |