Kantározzunk helyesen
A nyeregről kényszerhelyzetben lemondhatunk, de kantár vagy kötőfék nélkül lovagolni nem túl könnyű. Ha kezdettől fogva jól csináljuk, akkor a felszerszámozás hamarosan természetes dologgá válik. A kantárt kötőfékkel vagy anélkül használjuk. Lovagláskor mindig alkalmazzuk, teljesen mindegy, hogy a lovardában vagy szabad terepen lovagolunk. Figyelmesen nézd meg a kantár különböző részeit bemutató ábrát, hoyg az itt leírt kézmozdulatokat végre tudd hajtani.
- Lovad kötőfékkel van megkötve. Hogy ne fusson el, mielőtt a kötőféket leveszed, vesd át a nyakán a kantárszárakat. Most állj a ló bal oldala mellé. Nyisd ki a kötőfék csatját és csúsztasd le róla.
- Most a kantár két pofaszíját körülbelül középen a jobb kezedbe fogd. A jobb kezedet alulról a lófeje alá helyezd, és megtartod az orrát. Bal kezeddel a zablát tartod.
- Ha a ló nem nyitja ki magától a száját, a bal kezed egyik ujját beszúrod a szájszegletbe (a lónak ott nincsenek fogai). Így rábírod, hogy nyissa ki a száját, és becsúsztathatod a zablát, míg a kantárt a jobb kezeddel felfelé húzod. Most a két pofaszíjat fogd a két kezedbe, és a tarkószíjat húzd át a füleken.
- A sörényt és az üstököt vedd ki a tarkószíj és a homlokszíj alól. A bőrszíjak különben kidörzsölheti a lovat. A homlokszíjnak egyenesen kell feküdnie és olyan alacsonyan, hogy ne nyomja a ló füleit.
5. Csatold össze az állszíjat, de ügyelj rá, hogy ne legyen szoros: ahogy azt a képen is látod, öklödnek függőleges helyzetben be kell férnie a ló gégéje és az állszíj közé.
|
|